Prosím zanech komentář na mém blog
a pokud napíšeš do komentáře
svůj web taky ti napíšu komentík

Jezdecké disciplíny/sporty - Voltiž

17. září 2009 v 18:47 | Denischa |  Pro začátěčníky

Voltižní ježdění


Když se řekne voltiž, ne každý ihned ví, o co se jedná. Zjednodušeně se dá říct, že jde o gymnastiku na hřbetě neosedlaného a cválajícího koně. Kůň se při voltiži pohybuje v kruhu s min. průměrem cca 13 m na uvolněné lonži a jezdec provádí na hřbetu koně různé cviky a figury.
Kůň je oděn do speciální voltižní výstroje, která se používá pouze pro tento sport avšak některé části připomínají výstroj koně používanou k lonžování.

Postroj

Voltižní obřišník:
• je vybaven dvěma úchytnými oblouky, pro jezdce, aby se mohl přidržovat při různých obratech, atd., pod voltižní obřišník se vkládá dečka, proti odření hřbetu koně.
Vyvazovací otěže s gumovým kroužkem
• vyvazovací otěže jsou upevněny k obřišníku a zamezují koni, aby zvedal hlavu, což by způsobovalo tzv. vyklenutí hřbetu a tím i méně vzhledný pohyb koně.

Voltižní soutěže

Během voltižní soutěže musí družstvo jezdců předvést některé povinné cviky a volné cviky. Některé sestavy se cvičí jednotlivě, jiné zase ve dvojicích, ve trojicích atd. Nehodnotí se jen sestava samotná, ale také styl a elegance výskoku na koně, návaznost jednotlivých cviků na sebe a seskok. Rozhodčí dále udílí známky také za celkový dojem celé jízdy. Do této kategorie hodnocení se řadí prezentace soutěžících, způsob a styl vedení koně, celkový průběh atd. Známky jsou udíleny v rozmezí od 1 do 10, stejně jako je tomu v drezuře. V případě, že soutěžící nepředvede určitý cvik z povinných prvků, nedostane žádnou známku a tím pádem ani žádné body. Pro všechny cviky je prioritou náskok a seskok.

Popis náskoku a seskoku

• Náskok na koně do běžného sedu vypadá asi tak, že cvičenec přiběhne ke koni a uchopí madla, přičemž stále běží s koněm vedle jeho vnitřní přední nohy. Poté následuje odraz, cvičenec vyskočí do výšky a přehodí pravou nohu přes hřbet koně.
• Seskok z běžného sedu se provádí tak, že cvičenec nejprve zhoupne své nohy dopředu a ihned dozadu v jednom pohybu. Při zhoupnutí dozadu se dostane nad hřbet koně, kde své nohy snoží k sobě a doskočí na zem vedle koně. Cvičenky seskakují jiným způsobem a to tak, že přehazují pravou nohu přes krk koně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama